higiena intymna - płyn ginekologiczny

W jaki sposób należy dbać o zdrowie okolic intymnych?

by ,

Okolice intymne są szczególnie narażone na rozwój podrażnień, stanów zapalanych oraz infekcji. Mogą mieć one podłoże bakteryjne, grzybicze lub mieszane. Na szczęście za pomocą odpowiedniej profilaktyki można wpływać na znaczne ograniczenie ryzyka ich występowania. Jednym z jej elementów jest stosowanie odpowiednio dobranych płynów do higieny intymnej.

Z czego wynika podatność okolic intymnych na wstępowanie infekcji?

Okolice intymne są zwykle narażone na brak swobodnego dostępu powietrza, podwyższoną temperaturę oraz nadmiar wilgoci. Tego typu warunki sprzyjają rozwojowi podrażnień oraz namnażaniu się patogenów chorobotwórczych. Niekorzystnym zmianom towarzyszy zwykle ból, świąd oraz upławy.

Jak zatem należy dbać o zdrowie okolic intymnych?

Odpowiednia profilaktyka obejmuje regularną oraz prawidłową pielęgnację stref intymnych. Warto bowiem wspomnieć o tym, że zarówno nadmierna, jak i niedostateczna higiena tych okolic nie jest pożądana. Powinna ona zatem obejmować mycie okolic intymnych rano i wieczorem. W okresie miesiączki oraz upałów częstotliwość tych czynności można zwiększyć w zależności od potrzeby. Poza tym, woda do mycia powinna być maksymalnie zbliżona do temperatury ciała.

Podczas mycia warto korzystać z bieżącego strumienia wody i unikać korzystania z kąpieli w wannie. Nie należy również stosować gąbek oraz myjek, a okolice intymne myć w kierunku od pochwy do odbytu. Podczas tych czynności należy korzystać z godnych polecenia płynów i żeli do higieny intymnej. Dobry płyn do higieny intymnej powinien mieć prosty skład pozbawiony dodatków, które mogłyby powodować podrażnienia.

W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są różnorodne płyny do higieny intymnej. Godny polecenia hipoalergiczny żel do higieny intymnej może działać kojąco lub nawilżająco. Co ważne, rodzaj produktu powinien być dobierany w zależności od bieżących potrzeb kobiety oraz jej wieku. Nie można bowiem zapominać o tym, że wraz z wiekiem czy na skutek przyjmowanych leków stopnień nawilżenia czy skuteczność naturalnej bariery ochronnej pochwy może ulegać zmianie.

W przypadku higieny intymnej ważne jest również staranne osuszanie tych miejsc po umyciu. Warto korzystać w tym wypadku z osobnego bawełnianego ręcznika. Nie bez znaczenia dla zdrowia okolic intymnych kobiety jest również rodzaj noszonej bielizny, stosowana dieta czy wykonywane irygacje pochwy.